Začátek této trasy je v obci Säge, ale díky tomu, že jde o okruh, může to být i Dobbiaco (Toblach) nebo jiná lokalita mezi těmito dvěma místy. Je to výlet do Pragser Dolomit, při kterém se dostaneme do výšky 2040 m.n m. a za 14 kilometrové stoupání budeme odměněni 25 kilometry sjezdu. Na závěr je možné si udělat ještě příjemnou procházku nenáročným terénem v nádherném prostředí kolem horského jezera.
Ve vesničce Säge (1200 m.n m.) je jedno parkoviště přímo u silnice do Ponticella (Brückele). Vede do něj přijatelné stoupání s pohledy do pragserského údolí. Tam, po 5 kilometrech, konči pro motorová vozidla nezpoplatněná silnice a dále jezdí už téměř jenom autobusy. V Ponticellu (1500 m.n m.) také začíná náročnější stoupání, předznamenané serpentinami v mapě. V následujících 5 kilometrech vystoupáme po asflatové silnici v nádherném prostředí do výšky cca 1950 m.n m. až k parkovišti, kde definitivně končí možnost výjezdu motorových vozidel a začíná snad to nejkrásnější z Dolomit: horské louky s pěšinami z bílého písku a s okolními světlými horami. V této scenérii pojedeme již v podstatně menším sklonu ještě asi 4 km, čímž se dostaneme do největší nadmořské výšky dne – 2040 m.n m. u Dürrensteinovy chaty (Dürrensteinhütte). Její okolí je skutečně nádherné. Po delší době je tu také možnost kompletního občerstvení.
Další cesta je už dříve slibovaný sjezd. Je třeba se několik desítek metrů od chaty vrátit a zahnout doleva. Bílý písek na pěšině je po chvíli vystřídán štěrkem nebo šotolinou a takto tomu bude dalších 7 kilometrů. Ve sjezdu je možné si na protějších svazích všimnout štěrkových polí, které tady vznikají zejména při jarních táních. Při pohledu zdálky někdy není jasné, jde-li o řeku nebo silnici. Těsně před koncem sjezdu je k dispozici i tekoucí voda.
Nyní jsme u osady Schluderbach (Carbonin), což je 21. kilometr a trasa pokračuje z kopce směrem na Dobbiaco, jen už po asfaltu. Ve výstavbě je cyklostezka podél silnice a na ni je nutné najet co nejdříve. Má také šotolinový (štěrkový) povrch. Kolem 24. kilometru dávejte pozor a dívejte se vpravo do údolí: z tohoto místa, zvaného Drei-Zinnen-Blick (Vista Tre Cime) je možné vidět Tre Cime (2999 m.n m.).
O kousek dál, na 28. kilometru, míjíme po levé straně silnice vojenský hřbitov z 1. světové války pod stěnou Nasswand. Za války zde byla i polní nemocnice, což bylo velmi operativní, protože boje se odehrávaly jen asi 3 km odsud. Nemocnici i hřbitov zde mělo rakousko-uherské vojsko, kterému vyhlásila Itálie válku v květnu 1915. Další podrobnosti se dočtete buď na obsáhlé informační tabuli přímo na hřbitově nebo si je vyhledáte v nespočetné literatuře o 1. světové válce. Projížděné lokality jsou ještě nyní válkou poznamenané a kdo by chtěl, může si v této části Alp udělat výlety „po stopách 1. světové války“.
I nadále cyklostezka klesá podél silnice. Kousek nad Dobbiakem je jezero Lago di Dobbiacco. Z Dobbiaca (34. km) pojedeme 7 kilometrů údolím Alta Val Pusteria, kde na protější straně před sebou uvidíme místa, popisované v trase č.1. Nyní už se jede jen po asfaltu, a to i po odbočení doleva do kopce k vesničce Säge. Je možné jet stále po hlavní silnici směrem na již známé Ponticello nebo využít, jako my, místních silniček. Doporučil bych spíše hlavní silnici, protože už jde jen o 2 kilometry.
Obec Säge má tu výhodu, že leží u odbočky k jezeru Pragser Wildsee (Lago di Braies), vzdálenému 5 km. Výlet k tomuto jezeru byste si určitě neměli nechat ujít – ať už autem nebo na kole. Po zaparkování za poplatek je možné jezero obejít asi za 1 a čtvrt hodiny. Není zapotřebí žádné mapy. V jezeru se dá i koupat a jeho barva a písečné pláže k tomu přímo vybízí.
Souhrnné informace
Délka: 44 km
Doba na projetí: 6,5 hod
Nejnižší místo: 1140 m.n m
Nejvyšší místo: 2040 m.n m.