Zajištěné trasy

 

Via ferrata, německy Klettersteig, jinými slovy železná cesta, se v češtině pojmenovává jako zajištěná cesta. Toto pojmenování nevystihuje její podobu, ale funkci. Podle stupně obtížnosti může jít o horskou stezku či trasu ve stěně, kde jsou zabudovány pomocné jistící pomůcky povětšinou ze železa (lana, kramle, kolíky, žebříky). Tyto pomůcky umožňují turistům dostat se tam, kam se jinak dostanou jenom horolezci. Slézání via ferrat je něco napůl mezi vysokohorskou turistikou a horolezectvím. Čím jsou ferraty lehčí, blíží se vysokohorské turistice, čím jsou obtížnější, tím více se blíží „skálolezení“.
Více na: http://www.voltek.cz/dolomity/dolomity_base01.htm

Díky zajištěným lezeckým cestám se vysokohorští turisté mohou dostat do různých horských skupin a podniknout zajímavé túry, které by byly jinak dosažitelné jen pro vynikající horolezce. Zajištěné horské lezecké cesty vybudované pracně a s velkým úsilím (žebříky, drátěná lana, skoby, atd.), se italsky nazývají „via ferrata“. Umožňují výstupy i po takových skalních stěnách, hranách a hřebenech, které by bez fixních lan a skob dosahovaly II., III., IV. a V. stupně obtížnosti (podle stupnice UIAA). Tyto zajištěné cesty mohou být velmi obtížné a vzhledem k tomu, že často vedou vysokohorským terénem, místy nad hranicí 3000 m, je třeba mít k jejich zdolání dostatečné zkušenosti, odpovídající výzbroj, stejně jako jistou chůzi a dobrou tělesnou kondici. V žádném případě nesmíte trpět závratí. Základním předpokladem pro používání zajištěných cest je absolutně jisté počasí a dobré podmínky.

V ČR je možné zakoupit od vydavatelství turistických průvodců Marco Polo s. r. o. průvodce po zajištěných cestách v Dolomitech ve dvou svazcích („Dolomity sever“ a „Dolomity jih“) KOMPASS. www.mairs.cz

Seznam absolvovaných ferat skupiny z Frýdku Místku:

Krátké túry (půldenní)

Col Rossa (Eltore Bovero) – delší nástup, kratší ferrata

Pomagagnon (Michielli Strobel) – hodně lidí!

Cadini (Bonacossa) ½ (cesty 101 – 119)

Toblinger Knotten (delší nástup, fer. krátká) – hodně lidí

Monte Paterno (tunel) – hodně lidí

Monte Piano – šlapák

Fer. G. Barbara (Fanes vodopády) – „kuchařské ferari“

Delší túry – do 60 km od St. Martin

Tofany – Mezzo, Roses, fer. Olivieri, Lipella

Sorapis – fer. Berti, Vandelli

Fanes – fer. Tomasell (těžší) – z Paasso Falsarego lanovkou

Cristallo – fer. Marino Bianchi, Ivano Dibone (hodně lidí)

Rottwand (Groda Rosa) – dlouhý nástup

Dlouhé túry – nad 70 km od. St. Martin

Piz Boe (fer. Cesare Piazzeta) – odjezd 5.30 h. ze St. Martina

Piz Selva (fer. Meisules) z Passo Sella

Pisciadu (fer. Tridentina) z Passo Gardena

Punta Serauta (fer. Eterna) z passo di Fedaia

Mesole (fer. Trincee) z Arabby

Civetta (fer. Alleghesi – Tissi)

 

Zapsal Petr Kania